اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ تهیه ،ثبت و ارسال اظهارنامه عملکرد در سال ۱۴۰۲ | تکس مپ

اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ تهیه ،ثبت و ارسال اظهارنامه عملکرد در سال ۱۴۰۲ | تکس مپ

بسیاری از مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی که در ارائه اظهارنامه سال 99 به مشکلات متعددی برخورد کردند اکنون به دنبال یک شرکت حسابداری مطمئن و حرفه ای هستند که خدمات مالیاتی مرتبط با اظهارنامه مالیاتی 1400 را ارائه کند. همه فعالین اقتصادی چه به عنوان اشخاص حقوقی و چه اشخاص حقیقی می دانند که از جمله مهمترین خدماتی که یک شرکت مالیاتی ارائه می کند خدمات مرتبط با اظهارنامه مالیاتی است. در سال مالی قبل به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها تحت تاثیر رکود داخلی و بین المللی قرار گرفت. در این میان همه چشم ها به سیاست های مالی دولت ها دوخته شده است تا ببینند چه بسته اقتصادی را برای بهبود شرایط اقتصادی به اجرا در می آورند.

  • تفاوت اساسی این گروه ها ، در نگهداری دفاتر و ارائه صورت حساب هایشان است ؛ به ویژه ، مودیان مالیاتی حقیقی گروه اول که در این خصوص، تعهدات بیشتری دارند .
  • است، دشوار است اما به طور کلی می‌توان گفت اگر سرمایه شخص حقوقی کلاً یا بیشتر آن متعلق به دولت و شهرداری باشد یا هدف و فعالیت آن از اهداف و فعالیت‌های عمومی باشد، شخص حقوقی مربوط به حقوق عمومی تلقی می‌شود.”
  • در فیلد بهای موجودی پایان دوره در صورتی که موجودی کالا در پایان دوره دارید وارد شود.
  • برای تسهیل و تسریع این فرآیند، اکنون می‌توان با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی اظهارنامه‌های مربوطه را تکمیل و تسلیم کرد.

در تعریف شخص حقیقی می توان به زبان ساده گفت که شخص حقیقی یا شخصیت حقیقی خود ما هستیم. انسان از زمانی که متولد می شود تا زمانی که از دنیا می رود دارای شخصیت حقیقی است. قانون به انسان شایستگی این را داده است تا بتواند صاحب یک سری حقوق و تکالیف شود. همچنین اطلاعات هویتی نیز باید از سامانه ثبت نام الکترونیک دریافت و ثبت شود. که جمع کل میزان فروش کالا و خدماتی که در سال گذشته داشته‌اند بیش از یک میلیارد تومان و تا سه میلیارد تومان باشد. که جمع کل میزان فروش کالا و خدماتی که در سال گذشته داشته‌اند بیش از سه میلیارد تومان باشد.

یعنی اگر کسب و کاری به صورت غیرشرکتی راه انداختید و به صورت انفرادی و یا شراکتی، یک فعالیت اقتصادی رو انجام می‌دید، حتما باید بدانید که در کدام یک از این گروه‌های سه‌گانه مالیاتی قرار گرفتید، تا از وظایف و شرایط مالیاتی که دارید آگاه شوید و آن‌ها را به‌خوبی انجام دهید. برای تشریح معایب استفاده از تبصره ماده 100، باید به بررسی واژگان توافق نامه یا به عبارتی یک قولنامه بپردازیم که مبتنی بر یک شرط توافق یا قولنامه جاری می‌شود و چنانچه در بین تمام عقود اسلامی خلاف واقع محرز شود، توافق نامه یا قولنامه باطل است. اما ابطال توافق ‌نامه تبصره ماده 100 تبعات ناخوشایندی برای مؤدیان دارد که از جمله آنها می‌توان به جریمه عدم تسلیم اظهارنامه، جریمه کتمان درآمد، عدم استفاده از تمام معافیت‌های مالیاتی از جمله معافیت معیشتی یا حقوق و قرار گرفتن در لیست مؤدیان پرریسک اشاره کرد. به طور کلی، استفاده از تبصره ماده 100 برای مؤدیانی توصیه می‌شود که اطمینان دارند اظهارات ایشان خلاف واقع نیست و سازمان امور مالیاتی از رسیدگی به تراکنش‌های بانکی و گزارش مردمی یا گزارش‌های سایر نهادها دستاورد دیگری ندارد. با توجه به تغییرات تورمی که در چند سال اخیر مشهود بوده، سازمان امور مالیاتی 3 شرط‌ را برای قرار گرفتن مؤدی در گروه اول یا دوم در نظر گرفته است که می‌توان به‌عنوان راهنمای پر کردن اظهارنامه اشخاص حقیقی یا مشاغل از آن استفاده کرد.

مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی :

بهتر است پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود را به پرشین تکس بسپارید و با خیالی آسوده کسب‌وکار خود را مدیریت کنید؛ پس همین حالا با پرشین تکس تماس بگیرید. اگر در میان درآمدهای خود، درآمدهایی مشمول معافیت مالیاتی یا با نرخ مالیاتی صفر داشته‌اید، اطلاعات آن را باید در صفحه هشتم فرم که تصویر آن را در زیر می‌بینید وارد کنید. دومین تفاوت اظهارنامه جایگزین و اصلاحی، میزان حساسیت این دو اظهارنامه از دیدگاه سازمان امور مالیاتی است. چرا که با وجود اجازه قانونی برای ویرایش اظهارنامه، این امر از دیدگاه سازمان مالیاتی چندان مطلوب نبوده؛ مگر اینکه عدم ویرایش اشتباه صورت گرفته، پیامدهای خطرناک‌تری برای مجموعه به دنبال داشته باشد. مبلغ مالیات مقطوع در فرم تبصره 100 مالیات با توجه به پارامترهایی از جمله واریزی حساب بانکی، میزان مالیات سال قبل و… برآورد شده است.

فکر می‌کنم با من هم‌نظر باشید که نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم باوجود سادگی‌های آن، پیچیدگی‌های بسیاری دارد. کافی است تا در پر کردن یکی از فیلدها کم‌دقتی صورت گیرد تا شما را مجبور به پرداخت مالیات بیشتر کند و یا تا مدت‌ها سرگردان راهروهای اداره مالیات و دادرسی مالیاتی شوید. تفاوت بعدی در صفحه ششم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم مشارکتی است. در این صفحه همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید، جدول خلاصه فهرست درآمدهای حاصل از شراکت قرار دارد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار