خصوصیات بهترین فرش ماشینی ویژگی فرش خوب ایرانی چیست؟-فرش شادرخ

اگر به قالی‌های جدید با کیفیت عالی (مثلا قالی‌های کاشان، تهران، کرمان و…) دقیق شویم، در پشت‌شان به‌خصوص در ضخامت پودها، تار یا گره‌ها، کمی بی‌نظمی را خواهیم دید که البته قابل چشم‌پوشی است. این بی‌نظمی در قالی‌های قم مطلقاً وجود ندارد و نظم آنها به نحوی است که گاهی انسان را به تردید می‌اندازد تا جایی است که فکر می‌کند مبادا این قالی با ماشین بافته شده باشد. درواقع می‌توان گفت قالی‌های قم به دلیل ظرافت بسیارشان شهرت دارند. قالی‌های قم ابتدا با استفاده از پشم‌های نه‌چندان ظریف وارد بازار می‌شدند ولی در طول زمان هنرمندان قالیباف قمی تحول قالیبافی را به حد تکامل رساندند و با مهارت و توانایی خاص مبادرت به بافت فرش‌های تمام‌ابریشم با رجشمار بسیار بالا کردند.

کارخانه فرش کاشان

خصوصیات بهترین فرش ماشینی ویژگی فرش خوب ایرانی چیست؟-فرش شادرخ تا بدین جای کار آموزش‌هایی که باید یک کارشناس فرش بداند را برای شما گفتیم اما در این گام شاید کارایی چندانی نمی‌توانیم برای شما داشته باشیم. چرا که رنگ همیشه از موضوعات سلیقه‌ای‌ بوده و هر شخص ممکن است رنگی را دوست داشته باشد و یا از رنگی متنفر باشد. این قالی ها عموما زمینه روشن و به رنگ های سفید عاجی و کرم و زرد داشته و در بافت زمینه از طرح های لچک و ترنج استفاده نمی شود. در بیشتر قالی های این حوزه یک سرو کوچک و یک نقش ظن السلطانی دیده می شود. فرش های اکریلیک 1200 شانه در معرض نور و افتاب هیچ گونه تغییری ندارد . بهترین قالی 1200 شانه به مرور زمان دچار پاخوردگی و ابرفت نمی شود .

فرش های ماشینی از 700 شانه به بعد هرچه تراکم آن بیشتر شود، از ظرافت بیشتری برخوردار می شوند، اما در عین حال خاب فرش یا آنچه عامه مردم از آن به عنوان ضخامت فرش نام می برند، کمتر می شود. این فرش ماشینی زیبا نیز در دسته 700 شانه بافته میشود و نقش و نگاری امروزی و بروز داراست و بهترین تعیین برای چینش های نو میباشد. پس از لچک ترنج یکی از مشهورترین و پرکاربردترین طرح فرش‌های ماشینی طرح افشان است، در طرح افشان کل زمینه پوشیده از گل و برگ‌های درهم‌تنیده و به هم پیوسته و آن را انتزاعی از باغ و بوستان می‌دانند.

برای اینکه رنگ مناسبی برای فرش انتخاب کنید به فاکتورهایی مانند رنگ دیوار یا کاغذیواری و مبلمان قبل از خرید فرش توجه کرد. برای شناخت رنگ زمینه فرش به 2 سانت انتهای فرش می باشد که در آن قسمت هیچ طرح و نقشی وجود ندارد و به راحتی می توان رنگ فرش را تشخیص داد. اما دقت داشته باشید که فرش های ۱۵۰۰ شانه یا ۱۲۰۰ شانه گزینه مناسبی برای محیط آشپزخانه نیستند یا پهن کردن یک فرش گرد در محیط پذیرایی بزرگ کار اشتباهی است. اگر تمایل به خرید فرش برای فضایی دارید که جای نشست و برخاست روی مبلمان صورت می گیرد، فرش های ۱۲۰۰ شانه توصیه می شود. اما بصورت کلی استفاده از فرش های ۱۵۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه برای محیط پذیرایی توصیه و پیشنهاد می شود.

  • سلام وقت بخیر، تا جایی که من اطلاع دارم با توجه به ضخامت نخ های پشمی امکان تولید فرش ماشینی پشمی با این تراکم وجود نداره.
  • نخ پرز فرش های برجسته 1200 شانه از جنس اکریلیک هیت ست شده و هایبالک است .
  • نکته دیگر برای رسیدن به هدف، پاسخ به سؤالات و چرایی خرید فرش است.
  • عامل تاثیرگذاری بعدی که نقش زیادی در خصوصیات و از جمله میزان کیفیت فرش دارد، تعداد تراکم و شانه آن است.
  • اما در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

دیشب که تو اینترنت جستجو میکردم خیلی نگران شدم چون یه جا خوندم دوام 1200 کمه و همچنین نگران برند و کیفیتش شدم پول زیادی پرداخت کردم. باعرض سلام خدمت آقای حسینی آیا شما اطلاعی از فرش آناکاشان دارید ۱۰۰۰شانه تراکم ۲۵۰۰دارید ممنون از مطالب بسیار مفیدتان. من جدیدا 2تخته فرش 12متری1200 شانه خریدم ازیکی ازفروشگاهای بزرگ فرش.. توی فروشگاه هیچ توضیح حاصی ندادن اونجا هم مامتوجه سفتی و نازکی فرش نشدیم توی خونه وقتی روی فرش راه رفتیم متوجه شدیم که خیلی سفت هستد نمیشه روشون راحت نشست انگار روی موکت نشیتی .. با کمک و راهنماییهای شما در این سایت و پاسخهاتون به دوستان دنبال این مارکها گشتم و متوجه شدم فرشش اصله.

فرش محتشم در سال ۱۳۷۵ تاسیس شده و جزو بهترین مارک های فرش کاشان فرش ماشینی است. این برند از بهترین مواد اولیه برای تولید فرش ها و نیز از پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا استفاده می کند. چیزی هم که در مورد ورشکستگی به شما گفته شده احتمالا مربوط به یکی از همون شرکتهایی هست که با نام مشابه نگین مشهد فعالیت میکرده و حالا بخاطر افزایش آگاهی مردم نسبت به محصولات اصل و غیر اصل با کسادی بازار مواجه شده. فرش نگین مشهد در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکننده های فرش ماشینی در کشور محسوب میشه با این وجود بخاطر تقاضای زیاد بازار برای محصولاتش و محدود بودن ظرفیت تولید، بعضی از مواقع خود ما هم برای تامین سفارشاتمون با مشکل مواجه هستیم.

مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی

قالی‌های قم بسیار بادوام بوده و بیشتر جنبه تزئینی دارند و از بهترین تولیدات قالی‌های ایران به شمار می‌روند. فرش‌هایی که برای مصرف خانواده‌ها به کار می‌رود، ساختاری محکم و پرزهایی بلند دارد تا برای زیر پای افراد دوام بیشتری داشته باشند و چون فرش‌های نائین پرزهای کوتاهی دارند و بیشتر رنگ‌های روشن در آنها به کار رفته، کمتر مورد مصرف خانواده‌هاست و اکثرا برای تزئین به کار می‌روند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین طرح مورد استفاده در فرش نائین لچک و ترنج است که از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. اما هر چه میزان تراکم بیشتر باشد، فرش فشرده تر است و انگشتان شما با سختی بیشتری لایه فرش فرو می‌رود و فرش سنگین تر است، اگر به دنبال دوام بالا هستید حتما فرش با تراکم بالا انتخاب کنید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار