هواساز سرد و گرم »-بتا تهویه

محل نصب فن کویل باید به گونه‌ای باشد که مانعی برای عبور هوا در سر راه وجود نداشته باشد و جریان هوا همواره در اطراف در گردش باشد. فن کویل را نباید در مقابل نور مستقیم آفتاب یا مکان‌هایی که مرطوب هستند نصب کنید. نصب فن کویل حتما باید به وسیله یک فرد باتجربه انجام گیرد تا تمامی مراحل نصب به درستی انجام شده و دستگاه دچار ایراد نشود. توجه کنید که روی فن کویل میزان ولتاژ مجاز درج شده است و هر مدل فن کویل گرین، دارای ولتاژ مشخصی است.

دقت داشته باشید که در داخل کویل های ایرواشر فقط آب گرم جریان دارد. این مدل از ایرواشرها برای فضاهای کوچک مناسب بوده و امکان ساخت در ظرفیت‌های کم و پایین را دارا می باشند. تصفیه‌هوا باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه‌های عملیاتی تا حدود ۴۰ درصد می گردد. فیلتر‌ تصفیه هوا، ذرات مانده در هوا مثل گرد و خاک، دود، گاز، غبار، تخم قارچ‌ها و ویروس‌ها و… را بر اساس قطر آن که حداقل ۰/۱ میکرون و حداکثر ۲۰۰ میکرون می‌باشد را در سیستم از هوا جدا می‌نماید.

ایرواشر چیست؟ فروش ویژه ایرواشر | بهترین قیمت کیفیت کارکرد تاریخچه

این مبدلها در شرایط یکسان از سطح انتقال حرارت کمتری نسبت به مبدلهای همسو برخوردار هستند. در مبدل‌های صفحه‌ای به جای استفاده از چند لوله، تعدادی صفحه که به صورت متوالی پشت سرهم و با فاصله اندک از همدیگر قرار گرفته اند وجود دارد. طراحی و ساخت مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای به گونه‌ای است که دوسیال از میان صفحات عبور کرده و با هم مخلوط نمی‌شوند. به زبان ساده‌تر دو سیال به صورت یک در میان، بین صفحات در جریان هستند.

آب آشامیدنی سالمی که میتوان از سفره‌های زیرزمینی با بالاترین کیفیت ممکن استخراج نمود. این تجهیزات بر اساس جهت حرکت هوا و آب به دو دسته « جریان متقاطع یا همسو» و «جریان ناهمسو» تقسیم بندی میشوند که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت. در صورت مشاهده رسوب درون حوضچه حتما باید آب درون تشتک در مدت زمان کارکرد مشخص تخلیه یا بلودان گردد.

یک فن هوای جبرانی یا گردش داخلی، یک کویل حرارتی، یک کویل پیش سرد و یک رطوبت زن از جمله تجهیزات مازاد هستند که معمولاً یک هواساز بصورت درخواستی نصب می‌شوند. دبی هوای انواع هواساز بین 2000 تا فوت مکعب در دقیقه (945 تا لیتر بر ثانیه) متغیر است. قیمت هواساز وابسته به نوع کاربری ، متریال مورد استفاده در تولید هواساز ، میزان ظرفیت هوادهی دستگاه و همچنین ظرفیت برودتی و گرمایشی آن متغیر باشد . قیمت نهایی محصول وابسته به تعداد تجهیزات به کار رفته در این تجهیز برآورد می گردد. هرچه میزان پارامترهای کنترلی هوا افزایش یابد ، تجهیزات به کار رفته در دستگاه نیز افزایش می یابد و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

برج خنک کننده جریان القایی از نوع جریان مکانیکی می باشد، در این نوع دستگاه پروانه یا پروانه ها در قسمت خروجی هوا قرار دارند و سرعت خروج هوا در ناحیه فن سرعت بالاتری نسبت به ورود هوا در ناحیه ورود دارد. به دلیل قرار گرفتن پروانه در قسمت خروج هوای گرم امکان یخ زدن پروانه در فصول سرد وجود ندارد. بسیاری از مدل های برج خنک کننده کوچک از نوع القایی هستند که در یک سایز کوچک به کمک پروانه قابلیت کاهش دمای مقدار مشخصی از دبی آب را دارند. عملکرد این مدل از پکینگ ها برای خنک سازی آبهای با کیفیت و دارای میزان املاح و سختی کمتر بسیار مورد تایید می باشد. امروزه کاربرد پکینگ های PVC برج خنک کننده نسبت به نوع PP به دلیل مقرون به صرفه بودن آن بیشتر می باشد.

وجود چه موادی در آب برج خنک کن مضر می باشد؟

کویل گرمایی هواساز که با آب گرم یا بخار تغذیه می‌شود وظیفه گرمایش هوا را در ماه‌های سرد به عهده دارد و کوئل سرمایی که با آب سرد یا گاز مبرد تغذیه میگردد وظیفه سردکردن هوا را عهده دار است. این دستگاه با توجه به سیستم فیلتراسیون قوی که در آن به کار رفته می تواند هوای تازه و بدون هرگونه آلاینده را در محیط داخل توزیع کند. برای مانع شدن از اتلاف حرارت و نفوذ هوای فیلتر شده به درون هواساز، بدنه این تجهیز دو جداره و به صورت عایق ساخته می شود.

انواع کمپرسور چیلر

فن کویل های کاستی یکی از جذاب ترین مدل های موجود در بازار هستند چرا که اجزای این دستگاه در سقف کاذب قرار میگیرد و ویژگی های دیگری نیز مانند پوشش فضا به صورت یک طرفه و چهار طرفه دارد. همچنین در انتخاب فن کویل باید به نکاتی مانند ابعاد دستگاه، زیبایی ظاهری، قابلیت کنترلی مناسب و قیمت آن نیز توجه کرد. ترموستات‌ فن کویلانواع مختلفی دارد که مهمترین تقسیم بندی، دو دستهترموستات آنالوگ(ترموستات مکانیکی) وترموستات دیجیتالاست. ترموستات ها با توجه به نوع لوله کشی فن کویل ها (۲ یا ۴ لوله) انتخاب می شوند. بهتر است فن سانتریفیوژ مورد استفاده در فن کویل ها برای حفظ بالانس دینامیکی در طول دوره طولانی بهره برداری از نوع فلزی باشد که در این صورت حجم هوادهی مورد نیاز فن کویل را نیز به طور کامل تری تامین می نماید. اما چنانچه این فن از جنس مواد پلی آمید مرغوب باشد، قیمت فن کویل کمی ارزان تر خواهد شد.

مشاوره و طراحی

برخی از مشتریان با توجه به محدودیت بودجه و یا غیر دائم بودن پروژه خود قصد خرید آن را با بالاترین کیفیت را ندارند. چرا که بطور مثال برج در تجهیز کارگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بعد از اتمام پروژه میتوان برج خنک کننده را از مدار خارج نمود. از این رو ما نیز به هنگام ارائه پیش فاکتور فروش در چندین مدل پیشنهاد فنی و قیمت برج را ارائه می‌نمائیم تا بتوانیم نظر تمامی مشتریان با سطح بودجه‌های متفاوت را تامین نمائیم. برج خنک کننده فلزی به آن دسته از کولینگ تاورهایی گفته میشود که تمام یا بیشتر اجزاء بدنه آنها از فلز ساخته شده باشد. به دلیل ارتباط مستقیم آن با رطوبت و آب آن هم با سختیهای مختلف بدنه این برجها را باید از فلزی استفاده نمود که زنگ نزند و مقاومت بالایی نسبت به اکسایش داشته باشد. کاهش رسوب و خوردگی ناشی از تبخیر آب در برج خنک کن مدار باز و ایجاد گرفتگی در مسیر ناشی از افزایش املاح محلول آب بر اثر تبخیر.

کولینگ تاور کانترفلو دارای ورودی هوا از تمامی جوانب دستگاه در قسمت بالایی تشتک و بخش زیرین پکینگ‌ها می‌باشد. جهت جریان هوای ورودی به برج خنک کننده جریان مخالف در جهت مخالف با جریان آب پاششی از نازل می‌باشد. هوا در این مدل از قسمت لوورهای پایین وارد می‌شود و از بخش بالای تنوره فن خارج می‌شود. کارایی این مدل کولینگ‌تاور بسیار مناسب برای محیط‌های گرم و خشک می‌باشد.

مبدل گرمایی هواخنک در زمانهایی مورد استفاده قرار میگیرد که همزمان هم نیاز به بازده و راندمان زیاد مبدل داشته باشیم و هم وزن و حجم مبدل کم باشد. در حقیقت میتوان گفت که عملیات تبادل گرما و سرمای سیال، حول محور نقش «فن» می‌گردد. زیرا جریان هوایی که نیاز است تا سیال مایع یا گاز در درون لوله خنک شود، از سوی فن تأمین خواهد شد. از آنجایی که فاصله بین هر دو صفحه کم است، سیال جریانی آشفته و گردابه‌ای خواهد داشت. این ویژگی سبب می‌شود ضریب انتقال حرارت جریان افزایش یافته و بازده دستگاه بیشتر شود.

کویل فن کویل کویل dx-بتا تهویه

بنابراین کاهش گام پکینگ سبب افزایش سطح انتقال حرارت بین آب و هوا می باشد. نصب برج خنک کننده فایبرگلاس بامین تهویه در ترازی پایین تر از کندانسور آبی یا هر دستگاه دیگری که آب خروجی از برج وارد آن می شود، باعث سر ریز شدن برج در هنگام خاموش بودن کندانسور آبی می شود. بنابراین بهتر است حتی الامکان برج بالاتر از کندانسور آبی چیلر نصب شود. مسیر سر ریز برج خنک کننده باید به مسیر تخلیه آن متصل شده و هیچ شیری نباید در سر راه آن قرار داده شود. در برج خنک کننده فایبرگلاس بامین تهویه باید علاوه بر خط پر کن آب جبرانی از یک پر کن آب شهری نیز استفاده نمود.

ارزان ترین نوع فن کویل که توکار بوده و مانند نوع کاستی در سقف کاذب تعبیه می شوند. با وجود دسترسی نامناسب جهت سرویس و نگهداری، بواسطه قیمت پایینشان به یکی از رایج ترین نوع این دستگاه در بازار تبدیل شده اند. خصوصاً آنکه امکان کانال کشی جریان هوای خروجی در این دستگاه وجود داشته و به این ترتیب می توان با هزینه کمتری، توزیع هوای مناسبی را در ساختمان ایجاد نمود. در خرید فن کویل توجه داشته باشید که دستگاه امکان برقراری ارتباط با اجزای سیستم تهویه را داشته باشد. برای خرید فن کویل به ابعاد آن باید توجه کرد چرا که ابعاد آن یک مولفه در تعیین قیمت فن کویل است. این محصول در اندازه‌های مختلفی بنابر فضای شما تولید شده است و با مشاوره کارشناسان می‌توانید ابعاد مورد نیاز فن کویل را خریداری کنید.

برای حفظ شرایط آسایش داخلی درون ساختمان باید یک دمای از پیش طراحی ­شده در نظر گرفته شود، که دمای تنظیم ­شده یا شرایط طرح داخل نامیده می ­شود. اگر در زمستان دمای هوای داخل پایین­ تر از این مقدار باشد، به منظور افزایش دمای هوا و به وسیله شیر موتوری سه­ راهه، ­جریان آب گرم بویلر به کویل گرمایشی افزایش می‌یابد و دمای هوا به مقدار تنظیم شده می ­رسد. و همچنین اگر در تابستان دمای هوای داخل خیلی بالا باشد، با افزایش جریان آب سرد چیلر به کویل­ های سرمایشی دمای هوای داخل ساختمان تا دمای تنظیم شده کاهش می‌یابد.

دستگاه ایرواشر چیست؟ و تفاوت آن با هواساز در چیست؟ وب سایت اسپیتی-بتا تهویه

مبدل حرارتی دستگاهی است که به منظور انتقال حرارت بهینه از یک محیط به محیط دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت مهندسی تهویه نگار با تکیه بر روی تجربه و علم کارشناسان خود سعی دارد مناسب ترین سیستم تهویه یا برودتی را برای مشتریان خود انتخاب کند. در مراحل طراحی و ساخت نیز از اصول و استانداردهای روز صنعت تهویه بهره می برد.

 • مبدل های صفحه ای واشردار شامل تعدادی از صفحات نازک با سطح چین دار یا موج دار است که سیال های گرم و سرد را از یکدیگر جدا می کند.
 • برحسب ویسکوزیته سیال به راحتی می‌توان صفحه مخصوص به آن را انتخاب نمود.
 • کل مبدل از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است و اجزاء مختلف ، در حمام نمک یا کوره خلاء به یکدیگر لحیم می شوند.
 • بطور کلی در هر صنایعی که به انتقال حرارت در آنها احتیاج باشد، مبدلهای حرارتی پوسته و لوله قابلیت استفاده دارند.
 • لوله ها توسط فشار پنوماتیک یا هیدرولیکی به ورق لوله متصل می شوند.
 • پایین بودن امکان نشتی بخاطر دوبله بودن واشرها در قسمت ورودی و خروجی سیال.

این سیستم برج خنک کننده شبیه بادکش است، اما تفاوت اساسی آن در این است که فن متحرک هوا در پایه برج خنک کن قرار می گیرد که به هوا اجازه می دهد از پایین عبور کند. استفاده از آنها به دلیل چالش های توزیع آب، فن های اسب بخار بالا و امکان گردش مجدد محدود است. دارای طرحی است که به هوا اجازه می دهد تا به صورت افقی از میانه وارد شود و ساختار برج را به یک منطقه پلنوم باز تبدیل کند. به همین دلیل فن ها و درایو موتور باید ضد آب باشند زیراکه می تواند منجر به یخ زدگی شده و کارایی آن را کاهش دهد. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص انتخاب، محاسبه و خرید برج خنک کننده، می توانید با کارشناس فروش شرکت دماتجهیز تماس حاصل فرمائید. بطور مثال در شهر تهران که حداکثر دمای هوای مرطوب در تابستان حدود 23 درجه سانتیگراد است، حداقل دمای آب خروجی از برج خنک کننده 26 درجه سیلیسیوس خواهد بود.

برای جلوگیری از گیر افتادن قطرات آب در هوای جریان خروجی، از حذف کننده‌های رانش استفاده می‌شود. برج‌های کشش القایی کارآمدتر هستند زیرا 30٪ تا 75٪ انرژی کمتری در مقایسه با طرح‌های جریان اجباری مصرف می‌کنند. ما در شرایط محیطی خورنده و کاربردهای صنعتی خشن، Cooling tower مدار بسته را با کویل گالوانیزه توصیه می کنیم.

 • هر دستگاهی که دائم در حال کار باشد، با فرسودگی، خرابی و رسوب گرفتگی قطعات و تجهیزات داخلی خود مواجه می شود و برج خنک کننده نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 • گروه صنعتی ناب زیست یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان انواع برج های خنک کننده در ایران محسوب میگردد.
 • مانند تمام تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، کولینگ تاور را نیز می توان به صورت دست دوم خریداری کرد یا به فروش رسانید.

اجزای ایرواشر و تجهیزات بکار رفته در آن بسیار شبیه اجزای دستگاه هواساز است و با این تفاوت که در ایرواشر ، لوله های سرمایشی (کویل آب سرد) وجود ندارد و سیستم سرمایشی ایرواشر بر مبنای تبخیر شدن آب (مانند کولر آبی) است. سیستم گرمایشی ایرواشر و نیز فیلتراسیون و طرز کار ایرواشر مشابه دستگاه هواساز است. سیستم سرمایش دستگاه ایرواشر با گرمایش آن کاملا متفاوت است و به شیوه تبخیری (شبیه کولر آبی) عمل سرمایش در آن انجام می شود. بدین شکل که نازل های (افشانک های) تزریق کننده آب با فشار بالا ، آب را بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه، اسپری (تزریق) کرده و به ذرات پودری شکل در می آورند.

کاربرد های چیلر

البته نوع بتنی دارای مزایایی نیز میباشد که از جمله آن به کارکرد در دماهای بسیار بالا به دلیل استفاده از پکینگهای توربو اسپلش و همچنین ایجاد صدای کم و همچنین سیستم توزیع جوی اشاره نمود. برج خنک کننده مخروطی، گرد و یا مدور جریان مخالف دارای یک سیستم پاشش آب چرخشی و تحت فشار میباشد. در این مدل آب از ورودی در قسمت پایین وارد برج خنک کننده میشود و در اولین مرحله بعد از گذر از یک لوله عمودی به قطعه‌ای تحت عنوان اسپرینکلرهد یا آب پخش کن یا کلگی می‌رسد.

کویل مسی و گالوانیزه برج خنک کننده

مجموعه تخصصی دماتجهیز علاوه بر جواز کسب معتبر از اتحادیه صنف شوفاژ و تهویه مطبوع، دارای نماد اعتماد الکترونیکی بوده و فعالیت سایت فروشگاهی خود را از سال 1383 در دفتر مرکزی تهران آغاز نموده است. در سایت مجموعه تخصصی دماتجهیز، اطلاعات فنی ده ها مدل از انواع فن کوبل ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است. جهت خارج نمودن هوای درون فن کویل که سبب آسیب رساندن به کویل ها و جلوگیری از عملکرد آن ها می گردد از شیر هواگیری استفاده می شود که در فن کویل ها عموما از شیر هواگیری دستی استفاده می گردد.

فن کویل سقفی توکار میدیا مدل MKT3-600

به عنوان مثال ، طرح های مبدل حرارتی می توانند از چندین گذرگاه و ترتیب (به عنوان مثال ، هر دو ترتیب جریان و گردش جریان) در یک دستگاه واحد استفاده کنند. محدودیت انتقال حرارت به نسبت دستگاه‌های پیچیده‌تر؛ پس آن‌ها را برای ظرفیت‌های پایین‌تر استفاده کنید. معمولاً بخشی که جریان عبوری از لوله‌ها را در بر می‌گیرد، به نام محیط تیوب و بخش خارج از لوله‌ها که جریان عبوری از پوسته را به خود اختصاص می‌دهد، محیط پوسته نامیده می‌شود. مبدل های صفحه ای حلزونی ، با پیچاندن دو صفحه بلند موازی به شکل یک حلزونی با استفاده از یک میله اصلی ( مندرل ) و جوش دادن لبه های صفحات مجاور به صورتی که یک کانال را تشکیل دهند ، شکل داده می شوند.

آرایش لوله ها درون مبدل

ضمن آن که قبل از ورود هوا به درون ساختمان، از چند عدد فیلتر که به منظور جلوگیری از ذرات ریز و گرد و خاک به درون هوا تعبیه شده است عبور کرده و به این طریق هوای تازه و مطلوبی وارد بخش های مختلف ساختمان می شود. به همین علت است که استفاده از هواساز سرد یا هواساز گرم می تواند یکی از بهترین ترفند ها برای تأمین سرما و گرمای مورد نیاز در فصول مختلف سال باشد. گفتنی است که می توان تنوع زیادی در طراحی و تولید دستگاه هواساز ایجاد کرد که بتواند با توجه به آن تجهیزات مثلا سیستم کنترلر، کیفیت عملکرد سیستم را به خوبی کنترل کند که این امر به الزامات و کاربری پروژه بستگی دارد. برخی ساختمان­‌ها، به خصوص ساختمان‌های قدیمی و بلند مرتبه تنها دارای یک هواساز بزرگ هستند که معمولاً بر روی پشت بام نصب شده و تمام نواحی ساختمان را پوشش می­‌دهد. در طراحی های قدیمی ممکن است این هواسازها دارای کانال هوای برگشتی نباشد، در این هواساز‌ها تنها به نشتی هوا از ساختمان اکتفا می­‌کنند. این طراحی به دلیل ناکارآمد بودن آن در ساختمان­‌های جدید مرسوم نیست و امروزه استفاده از چندین هواساز کوچک­تر برای تأمین هوای نواحی متفاوت در ساختمان متداول تر است.

و با توجه به عملکرد آن و کاربرد گسترده ای که دارد می توان در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، سوله های صنعتی نصب و اجرا نمود. هواساز خود به تنهایی تامین کننده هوای سرد و گرم نیست بلکه وسیله ای برای توزیع هوا می باشد. این دستگاه با اتصال به منبع تغذیه کننده حرارتی و برودتی هوای مورد نیاز را تامین و به فضای داخلی توزیع و هدایت می نماید.

تیغه‌های طولی گاهی اوقات برای تقسیم کردن جریان پوسته به دو یا سه گذر قرار می‌گیرند. همچنین اینکه صفحات بافل، لوله‌ها را نگهداشته و از خم شدن آنها جلوگیری می‌کنند. برحسب ویسکوزیته سیال به راحتی می‌توان صفحه مخصوص به آن را انتخاب نمود. سلام، نیاز به راهنمایی برای تبدیل منبع دوجداره به مبدل دارم. در اين نوع ارايش جريان هاي هر كدام از سيال ها فقط يك بار ارتفاع صفحات را طي مي كنند در حاليكه در آرايش هاي چندگذر يك سيال ممكن است ۲ بار و يا بيشتر ارتفاع مبدل را طي نمايد.

انواع مبدل‌های صفحه‌ای[ویرایش]

در سیستم این دستگاه، یک سیال از میان لوله‌ها و دیگری از میان پوسته عبور می‌کند. در حین عبور جریان، سیال خنک حرارت را از سیال گرم تحویل گرفته و در هنگام خروج از سیستم، به سیال داغ تبدیل می‌شود. حال مسیر این جریانات می‌تواند موافق با همدیگر باشد، یا مخالف. به بیان ساده، مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک محیط به رسانه دیگر منتقل می کند . این تجهیز گرمای روغن هیدرولیک را از روغن داغ با استفاده از آب سرد یا هوا گرفته و آنرا خنک می کند.

به منظور تکمیل اطلاعات مشتریان عزیز، توضیحات جامع و تخصصی در ارتباط با خرید محصولات فن کویل اتمسفر در زیر به تفصیل بیان شده است. کاربران می توانند فن کویل را در هر زمان از ۲۴ ساعت شبانه روز به وسیله ریموت کنترل بی سیم با تنظیم در زمان دلخواه، روشن یا خاموش نمایند. شروع کارکرد در فرکانس بالا، ظرفیت سرمایش و گرمایش را افزایش داده و باعث کاهش زمان رسیدن به دمای تنظیم شده می گردد.

فن کویل های ایستاده (Cabinet)

هواساز سرد و گرم »-بتا تهویه

برای کاهش مشکلات هواساز استفاده از یک چک‌لیست قبل از شروع به کار می‌تواند بسیار مفید باشد. در ادامه نمونه یک چک‌لیست که می‌تواند به کاهش مشکلات هواساز کمک کند، آمده است. این عبارات برای شیرها و دمپرهایی که در سیستم کنترل مورد استفاده قرار می گیرند به کار می رود.

تعمیر و نگهداری هواساز ،معرفی اجزای تشکیل دهنده آن

شاسی دستگاه هواساز نسبت به ظرفیت و حجم آن از ناودانی فابریک طراحی و ساخته چیلر بتا تهویه می‌شود. شاسی پس از عملیات جوشکاری و فرزکاری با رنگ اپوکسی پوشش داده می‌شود. در دستگاه هواساز هیت ریکاوری در قسمت مکش هواساز دریچه ای متصل به فضای داخل وجود دارد که با مکش هوای داخل در کنار هوای تازه باعث بازدهی بالاتر و کاهش مصرف انرژی می شود. رطوبت سازها یا رطوبت زن ها باید در جاهایی نصب شوند که هوا بتواند بخار مورد نیاز را جذب کند.

البته ممکن است در برخی از موارد با توجه به الزامات صنعت، نیاز به استفاده از لوله و کویل استیل ضد زنگ در برج خنک کننده باشد که طراحی این نوع کویل نیز مانند کویل های گالوانیزه است. با این تفاوت که روش جوش لوله ها در کویل استیل تفاوت دارد و باید حتما از جوش استیل استفاده کنیم. به عبارت دیگر اختلاف درجه حرارت آب ورودی و خروجی برج خنک کننده در سیستم‌های تهویه مطبوع حدود 4 تا 6 درجه سلسیوس خواهد بود. همچنین، هرچه رطوبت نسبی هوای محل نصب برج خنک کننده کمتر باشد، دمای هوای مرطوب محل کمتر و در نتیجه راندمان خنک کنندگی و کاهش دمای آب خروجی از برج، بیشتر خواهد بود.

عملکرد پکینگ اسپلش برج خنک کننده

البته در زمانهایی که فشار نیز در سیالهای گرم و سرد بالا باشد، استفاده از این مدل بسیار جوابگو است. به لحاظ مکانیزم عملکردی، این نوع مبدل میتواند جریان سیال را از مقاطع مختلف به مقطع دیگر انتقال دهد. مبدلهای گرمایی نه تنها هیچگونه آسیبی را برای طبیعت و انسانها در پی ندارند، بلکه میتوانند به کاهش استفاده از آب، صرفه جویی در مصرف و کاهش فشار به سفره‌های آب زیرزمینی نیز کمک کنند. فرآیندهای تبادل انرژی و گرما در درون دستگاه مبدل حرارتی به گونه‌ای است که برای اپراتورهای دستگاه نیز هیچ خطری را به همراه نخواهد داشت.

مبدل حرارتی هوا خنک یا پره ای Air-Cooled Heat Exchangers

ساختار داخلی و نحوه اتصالات و چینش کویل‌ها درون مبدل‌های پوسته و لوله بسیار متنوع است. در این مبدل‌ها لوله‌ها یا به شکل مستقیم یا خم شده به شکل U مورد استفاده می‌گیرد. در کویل‌های U شکل این روش به سبب خم‌کاری مقاومت لوله‌ها در ناحیه خم‌شده کم‌تر می‌شود و امکان شکست وجود دارد. به همین دلیل معمولا از این مدل در ظرفیت‌های پایین استفاده می‌شود.

بدین ترتیب فن‌کویل کاستی یکطرفه و دوطرفه به ترتیب باد را در یک جهت و دوجهت پرتاب می کنند. برند های محبوب فن کویل به ترتیب الویت عبارتند از گرین,مایدیا,ال جی,هایسنس, … کویلهای گرمایش و سرمایش که معمولاً از لوله‌های مسی با پره‌های آلومینیومی ساخته می‌شوند.

انواع برج خنک کننده بادران تهویه صنعت Cooling Towers-بتا تهویه

در دستگاه زنت به دلیل تجمع گرد و خاک و رسوب‌های ناشی از جریان آب، پس از مدتی نیاز به تعویض دارند. این دسته از ایرواشر‌ها نیز قابلیت تولید را دارند و نسبتا در همه‌ی مکان‌ها قابل استفاده می‌باشند. انواع مختلفی از پمپ‌ها از جمله پمپ‌های سانتریفیوژ و پمپ‌های کف‌کشی را می‌توان در دستگاه مورد استفاده قرار داد. فیلتر‌های هوا نیز قسمتی از دستگاه بوده که وظیفه‌ی تمیز نمودن و تصفیه هوا را بر عهده دارند.

مبدل حرارتی انواع طراحی کاربردها قیمت اجزا-بتا تهویه

این سیستم نیاز به کانال کشی ندارد فقط نیاز به یک سری لوله کشی و برق کشی در ساختمان دارد به همین ترتیب فضای بسیار کمی از ساختمان را اشغال می کند. فیلتر وظیفه جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فن کویل را بر عهده دارد که در مسیر ورودی فن کویل قرار می گیرد و مانع ورود گرد و غبار به درون دستگاه می شود. بهتر است از فیلترهایی استفاده شود که قابل شستشو و تمیز کردن باشند، زیرا باید هر مدت یکبار قبل از روشن شدن دستگاه فیلترها را تمیز کنیم تا گرد و غبار روی آنها از بین برود.

 • در صورت تمایل می توانید با کارشناسان شرکت دماتجهیز تماس حاصل فرمائید.
 • فن کویل در واقع کوچکترین عضو در خانواده سیستم تهویه مطبوع بوده که برای خنک نمودن و همچنین تولید گرما در محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری از آن استفاده می‌شود.
 • این نوع فن کویل از لحاظ شکل ظاهری، شباهت زیادی به اسپیلت دیواری دارد و برای خرید فن کویل آن می‌توانید فضایی شبیه به اسپیلت را در نظر بگیرید.
 • همچنین این فن کویل بیشتر در محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بسته به ظرفیت فن کویل، معمولا یک تا سه عدد از این قطعه در یک دستگاه وجود دارد.

معمولاً در این مبدل‌ها، جریان‌های موازی و ناهمسو را می‌توان یافت که به طور مستقیم از مکان قرارگیری ورودی و خروجی لوله‌ها تأثیر می‌پذیرند. دقت کنید که انتخاب مبدل جریان موازی یا ناهمسو، تأثیر مستقیمی بر میزان حرارت تبادل شده می‌گذارد؛ یا حتی می‌تواند در میزان افت فشار سیستم نیز دخالت داشته باشد. علاوه بر موارد فوق فاکتورهایی مانند اطلاع از میزان افت فشار آب عبوری از درون کویل یا صفحات مبدل حرارتی به منظور محاسبه هد پمپ سیرکولاتور و یا فشار استاتیکی فن هوادهی ضروری است. به همین دلیل بهتر است که برای خرید مبدل حرارتی از کارشناس متخصص در این حوزه مشاوره دریافت کنید.

اگر بخواهیم برای سیتم تهویه‌هایی همچون هواساز و چیلرها نامی را معرفی کنیم بدون شک اسم ویلیس کریر سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر این موضوع هزینه هایی که مرتبط با نگه داری و تعمیرات این سیستم ها است بسیار پایین می باشد و این اوامر به راحتی انجام می شود. صبا هواساز نمایندگی فروش محصولات دایکین در ایران محصولات با کیفیت جهانی را از ما بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ با شماره های ۰۲۱۶۶۴۲۶۸۸۰ و ۰۲۱۶۶۴۲۴۷۰۸ تماس حاصل نمایید.

 • صرفه جویی برای حذف یا کاهش برودت مکانیکی هنگام کمتر بودن دمای هوای خارجی از هوای بازگشتی طراحی شده است.
 • دستگاه هواساز صنعتی مخصوص تهویه هوای سوله صنعتی ، تهویه هوای انبار ، سالن های بزرگ تولیدی ، ورزشی و … ساخته می شود.
 • اگر روند اتوماسیون در دستگاه های هواساز با دقت انجام شود، طول عمر مفید دستگاه افزایش می یابد‌.
 • هواساز ها نمونه ای بارزی از این دستگاه ها می باشند که دارای کاربرد ها و مزایای بسیار زیادی می باشند و در کنار خصوصیات منحصر به فردی که هر سیستمی دارد مسلما معایبی هم دارند.
 • کویل های سرمایشی با استفاده از آب مبرد و کویل های گرمایشی با استفاده از آب گرم تولیدی توسط مبدل گرمایی یا بویلر یا با بخار آب و یا با برق کار میکند.

به منظور تعیین دقیق قیمت هواساز صنعتی و خانگی لطفا با کارشناسان شرکت تماس حاصل نمایید. در فصول گرم سال که هواساز به صورت سرمایشی کار می کند بخار آب موجود در هوا که با گذر از سطح کویل و برخورد با سطح سرد کویل به مایع تبدیل میشود. آب قطره قطره به محفظه زیرین هواساز می چکد و در آنجا جمع می شود و از آنجا تخلیه می گردد. ولی اگر در مکان هایی نیاز به رطوبت باشد در مسیر عبور هوا در هواساز از تجهیزات رطوبت زنی مانند افشانک های تزریق آب استفاده می کنیم تا رطوبت را افزایش دهیم . به این صورت که هوای سرد شده از طبقه پایین سیستم وارد ساختمان میشود.

که دستگاه زنت در مکان‌های نسبتا کوچک کاربرد دارد، اما انواع ایرواشر در ساختمان‌ها، مراکز تجاری، سالن‌ها و کارگاه‌های صنعتی عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند. تنها معیار دسته بندی سیستم ایرواشر اتاق تمیز، کلاس رطوبت زنی آن هاست. یعنی در دستگاهی با کلاس 8 میزان رطوبت زنی و کاهش دمای هوا در مقایسه با کلاس 6 بیشتر است و با این اوصاف میزان رطوبت زنی و کاهش دمای هوای کلاس 6 نیز نسبت به کلاس 4 بیشتر می باشد. دستگاه ایرواشر، تجهیزات رطوبت زنی قوی دارد، بنابراین حذف ذرات معلق هوا از طریق چسبیدن به قطرات آب امکان پذیر است اما در زنت، پدهای سلولزی و فیلترها نقش تهویه هوا را ایفا می‌کنند. امکان رسوب گرفتگی در یک ایرواشر وجود دارد اما در دستگاه های زنت، پدهای سلولوزی پس از این که کارایی خود را از دست بدهند با پدهای جدید جایگزین می شوند. سیستم تهویه زنت به صورت یک پارچه همانند دستگاه هواساز و ایرواشر در یک محفظه سر بسته ارائه می شود.

راهنمای تخمین ظرفیت مناسب برای ایرواشرها

دارای طرحی است که در آن هوا به سمت بالا حرکت می‌کند و جریان مخالف با آب گرم به سمت پایین حرکت می‌کند تا هوا خنک شود. این امر باعث می‌شود تا هر ناحیه طرح حداکثر عملکرد را داشته باشد و برای به حداقل رساندن نیازهای پمپ نیز کمک می‌کند. همچنین سیستم‌های برج خنک کننده جریان مخالف در شرایط آب و هوای سرد کمتر دچار یخ زدگی می‌شوند و می‌توان در دراز مدت در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. پکینگ در واقع نوعی مبدل حرارتی است که به افزایش سطح تماس بین آب و هوا و در نتیجه افزایش روند فرآیند تبخیر منجر می‌شود.

از آنجا که عملکرد سرمایشی ایرواشرها مبتنی بر روش سرمایش تبخیری (مانند کولرهای آبی) می‌باشد، نباید از آنها انتظار ایجاد سرمایش قوی مانند سیستم‌های سرمایش تراکمی یا جذبی یاداکت اسپلیتو اسپلیت ها را داشته باشیم. هواشور یا ایرواشر Air Washer دستگاهی است که برای خنک کردن هوا از روش پاشش پودر آب روی هوای عبوری از دستگاه استفاده می‌کند. ایرواشرها می‌توانند به صورت یک دستگاه مستقل و یا به عنوان جزئی از هواساز و دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار گیرند. این سیستم نسبت به سیستم تراکمی برق کمتری مصرف می‌کند و در واقع نوعی کولر آبی با ظرفیتی خیلی بالاتر می‌باشد و قادر است علاوه بر رطوبت دهی مناسب به پاکسازی هوا از چربی ها و مواد معلق بپردازد. همان طور که در ابتدا نیز گفته شد، دسته بندی ایرواشر ها از لحاظ توان و کارایی به سه گروه کلاس 8، کلاس 6 و کلاس 4 می باشد.

 • این نوع از ایرواشرها مانند دیگر ایرواشرها، امکان استفاده از فیلتر هوا را دارند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز می‌توان آن را تعبیه نمود.
 • برای خروجی آب نیز در پایین محفظه موردی فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری کرده و درجه حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری نمود.
 • بلویر فن دستگاه هواساز ایرواشر نیز می‌تواند از مدل‌های مختلفی شامل فن‌های سانتریفیوژ و… انتخاب شود که هوای مورد نیاز را تامین نماید.
 • سیستم های تبخیری مانند ایرواشر و زنت برای مناطق گرم و خشک مناسب می باشند.
 • هر چه دمای مرطوب هوا (مطابق جدول) کمتر باشد، ایرواشر تا دماهای پایین تری می تواند هوا را خنک کند.

این مدل معمولا به شکل مستطیل می باشد و به صورت روکار و توکار موجود است که مدل رو کار در سه حالت روبه رو زن، بالا زن، شیبدار موجود است. این فن کویل ها عموما دارای ریموت کنترل از راه دور و همچنین ترموستات دستی می باشند که به راحتی قابلیت تنظیم دما را دارند. در ساختمان هایی با متراژ پایین، هزینه سرمایه گذاری جهت خرید چیلر و فن کویل در مجموع نسبت به کولر گازی، داکت اسپلیت و همچنین سیستم VRF بیشتر خواهد بود. در چنین مواقعی از سیستمی به اسم سیستم آبی-هوایی یا اصطلاحاً سیستم القایی استفاده می شود. بنحوی که فن کویل ها صرفاً برای تثبیت دمای فضای مورد نظر بکار می روند و از هواسازهای Full fresh برای تأمین هوای تازه استفاده می گردد. بهمین دلیل دمای هوای خروجی از هواساز در چنین سیستمی، تقریباً برابر دمای طرح داخل لحاظ می شود.

فیلترهای هپا یکی از بهترین سیستم‌های فیلتراسیون برای هواساز است. بله، به دلیل اینکه ساختار تولید سرمایش در ایرواشر از نوع تبخیری است و از طرفی به دلیل رطوبت نسبی بالا در شهرهای شمالی و جنوبی کشور، امکان استفاده از ایرواشر برای تهویه مطبوع وجود ندارد. خیر، به دلیل اشباع بودن هوای خروجی از ایرواشر و همچنین رطوبت نسبی بسیار بالای محوطه استخر، امکان استفاده از ایرواشر برای تهویه فضای استخر وجود ندارد. در صورتیکه میزان و مشخصات ذرات، مغایر استانداردهای مورد نیاز باشد امکان تأئیدیه جهت اعتبارسنجی دستگاه هواساز وجود نخواهد داشت.

محصولات تخصصی تهویه نگار

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار